Zpět do obchodu

Registrace

Bio móda

Svět je plný rychlé módy, kterou zalevno nakoupíte, párkrát vezmete na sebe, odložíte do skříně a vyrazíte pro novou věc do obchodu. Kolik triček se žmolky leží smutně na dně vaší skříně? Kolik módních kousků jste neměli na sobě už roky, protože jste si je koupili impulzivně a dnes se vám už nelíbí? My měli takových věcí plný šatník a stejně jsme pořád neměli co na sebe. V jednu chvíli jsme si řekli dost a začali pátrat po lepším oblečení, které budeme nosit s láskou, a vydrží nám dlouhé věky.

Trička vybíráme pečlivě, chceme znát jejich původ a zaručit kvalitní a zdravotně nezávadný materiál, dobře odvedenou práci i férovost při výrobě. Nechceme nosit něco, co vyrobily dětské ručičky. Naše planeta a životní prostředí nám není lhostejné, proto myslíme na udržitelnost, ekologičnost a tím i budoucnost.

Přejeme si, abyste naše trička My Moods hýčkali, nosili často, aby vám dělaly radost a vy se radovaly s nimi. Pečlivě vybíráme z těch nejlepších materiálů, které jsou z certifikované bio bavlny, s láskou navrhujeme design, který bude slušet a vyloudí na tváři zasněný úsměv a samozřejmě tiskneme pomocí certifikovaných ekologických barev.

 

Jak se v tom všem vyznat?

Bio (eko) móda je taková, která je vyrobena z kvalitní certifikovaných bio materiálů, jako je biobavlna, bambus nebo len. Textil s přívlastkem Bio neobsahuje škodlivé chemikálie, nezatěžuje životní prostředí a byl vyrobený i expedovaný ve férových pracovních podmínkách.

Pomalá (udržitelná, férová) móda „bojuje“ proti konvenční módě. Tou se rozumí všechny velké i menší módní řetězce a značky, které vyrábějí kvanta oblečení, obměňují stojany co dva týdny a nechávají za sebou velkou stopu znečištění. Cílem pomalé módy je dbání na kvalitu před kvantitou, použití kvalitní bio bavlny, férové výrobní podmínky i ochrana životního prostředí.

Jak s pomalou módou (nebo také slow fashion) začít?

  • Nenakupovat každou sezónu nové věci, ale unosit vše, co máme v šatníku.
  • Vyrazit do sekáče a ulovit ty nejlepší kousky, které nevycházejí z módy.
  • Zašívat, přešívat, záplatovat a celkově udržovat to, co už máme.
  • Nakupovat kvalitní oblečení z biobavlny
  • Oblečení nevyhazovat do směsného odpadu, ideálně nevyhazovat vůbec. Co nechceme, můžeme nosit na doma, použít na hadry, dát do sekáče, přinést na SWAP párty, rozdat kamarádkám nebo věnovat někomu, kdo materiály využije dál (v Praze třeba projekt JaSoKa, který ze starých látek tvoří hračky pro pejsky z útulku).

Fair trade znamená v překladu férový nebo spravedlivý obchod a označuje způsob prodeje zboží za spravedlivé ceny především v Asii, Oceánii, Africe a Latinské Americe. Jedná se o organizované sociální hnutí a tržní přístup k pěstování, produkci i nákupu široké škály zboží, od potravin po oblečení. Toto spravedlivé obchodování garantuje férové podmínky pro pěstitele a také férové ohodnocení. Proč je to důležité? Certifikát Fair trade získají ti farmáři a zemědělci, kteří splní řadu podmínek. Dětská práce je přísně zakázána, produkty jsou pěstovány v bio kvalitě bez použití chemikálií, obchodování je férové a je také zaručena spravedlivá výkupní cena.

Zero Waste je způsob života, který se snaží minimalizovat vyprodukovaný odpad a využít a znovu použít to, co už máme. K tomu můžeme sami přispět tím, že si nosíme vlastní sáčky na ovoce, zeleninu a pečivo, místo pytlíků nosíme svačinu v krabičkách, nepoužíváme jednorázové ubrousky nebo příbory. Z kelímku od krému lze snadno vyrobit květináč, nebo v něm uchovávat poklady.

Certifikáty

Bio, eko a organic certifikátů je spousta, ale ne všechny znamenají kvalitu nebo šetrnost. Co znamenají?

Certifikát Organic cotton (biobavlna) je logo americké neziskové společnosti Textile Exchange. Na oděvu nebo visačce ho sice můžete potkat, ale to ještě neznamená, že tričko, které držíte v ruce, má s bio bavlnou co dočinění. Tato značka tímto logem pouze upozorňuje, že biobavlna existuje, ne však, že ji produkt obsahuje. Není garancí kvality, způsobu zpracování, materiálu, férových podmínek… Je to jen upozornění, reklama na bio bavlnu. Spotřebitele tak trochu klame.

Oeko-Tex Standard 100 je certifikát, který zaručuje, že bylo dané oblečení testované na chemické sloučeniny, které jsou pro člověka nebezpečné. Často ho najdeme třeba na dětském oblečení. Textil s tímto označením je „zdravější“ a neměl by obsahovat škodlivé chemikálie (formaldehyd, kyselé a alkalické chemikálie, pesticidy, konzervační látky, PCP, těžké kovy, karcinogenní barviva…), zároveň má tento texty kompatibilní pH s pokožkou. Certifikát však nezaručuje stav „před testováním“ – nestará se o podmínky pěstování bavlníku nebo podmínky zpracování.

Bio certifikát GOTS (Global Organic Textile Standard) garantuje splnění etických i ekologických požadavků při pěstování, zpracování i distribuci produktů. Bavlna si oprávněně může říkat BIO a byla pěstována i zpracována ve Fair Trade podmínkách. Textil s certifikátem GOTS je 100% zdravotně nezávadný a neobsahuje škodlivé chemikálie. Tento certifikát rozděluji textil na dvě kategorie dle kvality:

  1. Organic – minimální podíl biobavlny je 95%, zbylých 5% jsou neorganické příměsi s přísnou regulací (např. lycra), není dovoleno používat geneticky modifikované látky (GMO), míšení biobavlny s konvenční bavlnou a další.
  2. Made with x % organic materials - minimální podíl biobavlny je 70%, zbylých 30% jsou neorganické příměsi. Recyklované nebo syntetické materiály mohou zabírat maximálně 10%, nelze používat geneticky modifikované materiály (GMO), není povoleno kombinovat bavlnu v bio kvalitě s konvenčním typem.

* Jaké certifikáty mají naše trička? *

Zpět do obchodu